080 14 00
Blagovne pošiljke, ki so namenjene v tujino morajo spremljati tudi ustrezni dokumenti.
Treba je izpolniti mednarodni poštni obrazec - Carinska izjava CN 23, ki je na voljo v tudi elektronski obliki. Z elektronsko izdelavo carinske izjave lahko postopke sprejema pošiljk na poštnih okencih pospešite.
Brez carinskih formalnosti je dovoljeno pošiljati le dokumente in korespondenco.
V spletni obrazec na portalu Izvoz vnesite podatke o pošiljatelju in naslovniku ter pravilne in verodostojne podatke o vrsti in vrednosti blaga.
Prikrivanje dejanske vsebine pošiljke in vrednosti blaga v njej lahko pomeni, da bo vaša pošiljka:
Podrobnejše informacije so na voljo na spodnjih povezavah:
Pošlji pošiljko
Za vse blagovne pošiljke iz držav izven EU morajo biti opravljene carinske formalnosti.
Naslovniki prejmete obvestilo (sms, elektronsko ali po pošti), da preko Portala Uvoz oddajte vse potrebne podatke za izvedbo carinskih formalnosti. Nekateri obvestila prejmete že pred prispetjem pošiljke v Slovenijo. V teh primerih lahko carinske formalnosti pričnemo opravljati takoj ob prispetju pošilke v Slovenijo in tako izvedemo tudi najhitrejšo možno v dostavo. Status pošiljke lahko spremljate na spletni strani za sledenje.
Carinske formalnosti se izvajajo za vse vrste pošiljk razen za pisma z dokumenti, tiskovine, razglednice in pošiljke za slepe. Z obračunom uvoznih dajatev in storitev carinskega posredovanja se uvozne formalnosti zaključijo.
Po uspešni oddaji podatkov o vaši pošiljki jih lahko preverite s prijavo v Portal Uvoz pod rubriko "Podatki iz poštnih sistemov".
Brez opravljenih uvoznih carinskih postopkov pošiljke ne moremo dostaviti. Zagotoviti nam je treba pravilne in verodostojne podatke, ki izkazujejo dejansko stanje vaše pošiljke, saj bo nasprotnem primeru pošiljka s strani carine zavrnjena, kar carinski postopek podaljša.
Dan pred dostavo pošiljke pa lahko izbirate tudi med različnimi možnostmi dostave.
Posreduj podatke
Reklamacije v zvezi z obračunanimi uvoznimi dajatvami in storitvami carinskega posredovanja izvajalca rešuje carinska pošta. Pri tem boste potrebovali številko (ID) pošiljke oz. številko računa. Registrirajte se za obvezen vnos preko spleta.
Pozor! Blago je pogosto proizvedeno izven EU, kupec ga prejme direktno od dobavitelja. V takem primeru je potrebno uvozno carinjenje.
Poštni delavec deli pošiljke na tiste, ki jih lahko sprosti za dostavo, in tiste, ki jih mora pregledati carinska pošta. Pri tem naleti na pošiljke, kjer na deklaraciji piše:
Na podlagi razpoložljivih podatkov ni mogoče določiti niti predmeta uvoza niti njegove prave vrednosti.
Naslovnik je pozvan, da predloži račun za kupljene izdelke.
Stranka bo morala plačati postopek carinskega posredovanja ter morebitni DDV in uvozne dajatve.
Kupujte od preverjenih ponudnikov, ki pravilno izpolnijo poštno carinsko deklaracijo, in zahtevajte, da blagu priložijo račun. V takšnem primeru preverjanje ne bo potrebno. Prodajalcu lahko sporočite, da mora pravilno in popolno izpolniti deklaracijo, ki spremlja pošiljko.
Marija je prek spleta naročila čevlje na Kitajskem. Prispeli so v Slovenijo. Vrednost, navedena na deklaraciji, je bila 1 EUR. Predmet: čevlji, ni podatka o materialu ali znamki.
Pošta Slovenije od stranke zahteva račun ali drug dokument, ki pojasni nakup.
Kupujte od preverjenih ponudnikov, ki pravilno izpolnijo poštno carinsko deklaracijo, in zahtevajte, da blagu priložijo račun. Potem preverjanje ne bo potrebno.
Cene si je na Kitajskem naročil fotoaparat. Na deklaraciji nista bila navedena znamka in model fotoaparata in tudi cena je bila nenavadno nizka.
Z obvestilom je bil pozvan, naj na enega od predlaganih načinov dostavi račun.
Cene je posredoval račun, v katerem sta navedeni znamka fotoaparata in cena. Cena je višja od 150 EUR, kar pomeni, da je treba vložiti standardno carinsko deklaracijo.
Cene je bil vnaprej seznanjen s postopkom in stroški, s katerimi je soglašal.
Cene je pooblastil Pošto Slovenije za izvedbo uvoznega postopka, ker sam nima dovolj znanja in podatkov.
Za blago, katerega vrednost presega 150 EUR, je potreben standardni uvozni carinski postopek in izpolnitev elektronske deklaracije (EUL). Uvozni postopek lahko za vas uredi izbrani pooblaščeni carinski zastopnik, lahko pa ga izpeljete tudi sami, tako da vložite elektronsko carinsko deklaracijo v carinski informacijski sistem. Vse podatke za elektronsko carinsko deklaracijo morate zagotoviti sami.
Jože je prek spleta iz Kitajske naročil superge znamke Nike po izjemno nizki ceni. Na deklaraciji piše le športni čevlji, račun ni priložen.
Jože posreduje račun za superge Nike. Cena glede na blagovno znamko ni ustrezna, zato je potreben dodaten pregled.
Pošiljka se odpre in ugotovi se, da gre za ponaredek.
Z uvozom ponaredkov in piratskih predmetov so kršene pravice intelektualne lastnine, kar spada med ekonomski kriminal.
Tako blago se zadrži, pozneje pa najverjetneje odvzame in uniči. Če gre pošiljka v uničenje, kupec ostane brez blaga.
Bistveno nižja cena izdelka na spletu kot v običajnih trgovinah je lahko tudi znak, da z blagom ni vse v redu.
Kupujte od preverjenih ponudnikov, ki pravilno izpolnijo poštno carinsko deklaracijo, in zahtevajte, da blagu priložijo račun. V takšnem primeru preverjanje ne bo potrebno.
Hvala za vaše vprašanje.