080 14 00
Da bo vaša pošiljka varno prispela na cilj, je ključna izbira primerne in kakovostne embalaže. To velja tako za običajno blago kot tudi za specifične predmete, ki pri transportu zahtevajo pazljivejše ravnanje. Z našimi dolgoletnimi izkušnjami in znanjem vam bomo pomagali, da boste vaše pošiljke primerno pripravili za transport.
MojPaket Mini
MojPaket Midi
MojPaket Maxi
Več o storitvi MojPaket
Pomembno je uporabiti primerno embalažo. Ta mora zagotavljati varnost vsebine pošiljke pred morebitnimi poškodbami.
Ovojnina
Za ovojnino pošiljke se lahko uporabi oblazinjena kuverta, vendar le takrat, kadar vsebina pošiljke ni lomljiva oziroma občutljiva. Mehke kuverte, ki so predvidene za pisemske pošiljke, niso dovoljene za pošiljanje paketnih pošiljk.
Neprimerni materiali
Ovojni papir, celofan, darilni papir, vrvice ter vrečke iz blaga niso primerni za pakiranje, saj se lahko med avtomatskim usmerjanjem pošiljk strgajo.
Zunanja embalaža
Zunanja embalaža (škatla) mora biti izdelana iz trdnega ter odpornega materiala, ki prepreči morebitne poškodbe vsebine. Priporočamo uporabo embalaže iz valovitega kartona s kakovostnimi zunanjimi podlogami.
Specifikacije embalaže
Pred uporabo embalaže je treba preveriti specifikacije embalaže. Prav tako se je treba prepričati, da embalaža ni kakorkoli poškodovana. Embalaža naj bo izbrana na podlagi velikosti vsebine pošiljke.
Minimalna velikost
Embalaža mora imeti dovolj veliko in ravno površino, da se nanjo nalepi obrazec Spremnica. Če to ni mogoče, naj se uporabi večja embalaža. Z embalaže je treba odstraniti vse stare naslove, nalepke in druge moteče napise.
Lomljivi predmeti
Lomljivi predmeti naj bodo postavljeni v sredino paketa, tako da se ne dotikajo stranic paketa. Založeni naj bodo z vseh strani, medsebojno ločeni s kartonom ali drugim ustreznim materialom (zračnimi blazinicami).
Praški in drobna zrna
Praški in drobna zrna naj bodo v dobro zaščitenih plastičnih vrečkah, te pa nepremično zapakirane v neprepustno škatlo.
Ostri predmeti
Pri pošiljanju ostrih predmetov (npr. škarje, noži) je treba rezilo in konice dobro zaščititi. Primerna je škatla iz trdega kartona. Zaščitni material naj bo fiksiran, tako da ga med prenosom ni mogoče odstraniti.
Manjši predmeti
Manjši predmeti naj bodo v paketih primerno zapakirani, npr. v škatlicah ali manjših vrečkah.
Delno tekoče in mastne snov
Delno tekoče in mastne snovi ter substance z močnim vonjem naj bodo najprej zapečatene z lepilnim trakom in potem ovite v papir, odporen na mast, oz. ovite v embalažo, ki v primeru poškodbe zadrži vsebino, da se ne razlije*.
Tekočine
Tekočine naj bodo shranjene v neprepustnih posodah in vložene (vertikalno) v večjo zunanjo embalažo ter obložene z ustreznim vpojnim materialom, pošiljke pa dovolj zaščitene in ustrezno označene.
Zvitki
Za pošiljanje zemljevidov, načrtov in drugih zvitkov naj se uporabljajo trapezni tulci ali okrogla embalaža.
Dno embalaže
Na dnu škatle naj bo položena vsaj 5 cm debela plast polnila. Občutljivi in težji deli potrebujejo več zaščite na dnu, ob strani ter na vrhu škatle.
Kako uporabiti zaščito
Vsak del predmeta, ki ga pošiljate, je treba zaviti v zaščitno embalažo in ga postaviti čim bolj na sredino škatle. Kosi naj se ne dotikajo in naj bodo z vseh strani dobro obloženi s polnilom.
Ves prazen prostor je treba zapolniti z dodatnim polnilom, plast polnila pa naj bo nasuta tudi na vrhu uporabljene embalaže.
Težji predmeti
Polnilo nudi težjim predmetom samo delno zaščito, zato morajo biti poslani v posebej ojačani embalaži. Težja vsebina se položi na dno, lažja na vrh, občutljiva vsebina pa na sredino.
Lepljenje z lepilnim trakom
Najprej se zalepi špranja, zatem se dva kosa lepilnega traku nalepita na vsak rob, pravokotno na špranjo. Težja ko je vsebina paketa, več traku bo treba uporabiti, da bo paket varno zaprt
Oznaka za “posebno lego”
Za materiale, ki zahtevajo posebno lego, naj se uporabi oznaka “navzgor usmerjene puščice”.
Oznaka “Občutljivo”
Oznaka “Občutljivo” je opozorilo za pazljivejše ravnanje s pošiljko v času prenosa. Predpogoj, da se vsebina pošiljke ne poškoduje, pa je primerna notranja zaščita*.
Spremnica
Spremnica se nalepi na največjo ploskev embalaže, čeznjo naj se ne lepijo lepilni trakovi za zapiranje embalaže. Če je mogoče, naj se uporabi samolepilna spremnica.
Hvala za vaše vprašanje.