Zakaj se spreminja kakovost dostave?
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve vsakoletno izvede raziskavo potreb uporabnikov in prouči regulacijo poštnih storitev v drugih EU državah, ki je prav tako odvisna od upadanja količin pisemskih pošiljk in spremenjenih navad uporabnikov. Na podlagi navedenega je Agencija spremenila Splošni akt o kakovosti izvajanja univerzalne poštne storitve in za pošiljke korespondence, to je standardno pismo, navadno pismo, dopisnico, priporočeno pismo, vrednostno pismo ter pošiljke za slepe in slabovidne, uvedla dve hitrosti prenosa pošiljk. S tem je uporabniku omogočeno, da izbere tudi cenejšo storitev z nižjo kakovostjo.
Kje lahko oddam prednostno pošiljko?
Navadno prednostno pošiljko se lahko odda na vseh poštah, pa tudi v poštni nabiralnik. Pri oddaji v poštni nabiralnik mora biti pošiljka opremljena z nalepko »Prednostno«, ki jo prejmete na vsaki pošti. Ob oddaji je treba paziti tudi na ustrezno označitev poštnine, ki se razlikuje od cene za prenos standardnega pisma (znamka A) oz. navadnega pisma do 50 g ali dopisnice (znamka B). K znamki A morate dodati še znamko za 0,05 EUR oz. k znamki B še znamke v višini 0,06 EUR. V pripravi so tudi znamke za označevanje prednostnih navadnih pošiljk, ki bodo predvidoma izdane v septembru. Priporočene in vrednostne prednostne pošiljke se lahko oddajo samo na pošti, kot je to veljalo že do sedaj.
Kako oddam neprednostno pošiljko?
Neprednostno navadno pošiljko oddate kot ste bili vajeni do sedaj, torej na pošti ali v poštni nabiralnik, pri čemer za standardno pismo uporabite znamko A, za navadno pismo do 50 g ali dopisnico pa znamko B. Priporočene in vrednostne prednostne pošiljke se lahko oddajo samo na pošti, kot je to veljalo že do sedaj.
Primeri dobrih praks v tujini za prednostne in neprednostne pošiljke.
Večina evropskih držav je že prešla na bistveno daljše roke prenosa pisem. Roki prenosa neprednostnih pisem sežejo do D+5 (Danska, Finska), za prednostne pošiljke pa je standard npr. 85 % v D+1 na Hrvaškem, 80 % D+1 v Italiji, ponekod pa se predpisani roki prenosa začnejo z D+2 ali D+3 (Estonija, Norveška, Romunija, Švedska). Zelo podobno ureditev prednostnih in neprednostnih pošiljk z vidika kakovosti, kot velja v Sloveniji imata npr. Avstrija in Nemčija.