Povečano število poskusov telefonskih goljufij
V zadnjem času je Policija prejela več prijav poskusov telefonskih goljufij, kjer se goljufi predstavljajo kot policija ali celo kot carinska uprava. Z lažno zgodbo o prispelem paketu, ki naj bi vseboval prepovedane droge, poskušajo pridobiti osebne ali bančne podatke od klicanih oseb. Če jim to uspe, lahko klicani utrpijo finančno škodo.
Policisti so v svojem sporočilu za javnost podrobno pojasnili običajen potek tovrstnih goljufij. Ko se klicani oglasi, se običajno začne predvajati posnetek v angleškem jeziku z lažno zgodbo, da je v Slovenijo (Ljubljano) prispel paket s prepovedanimi drogami na njegovo ime. Klicani osebi nato naročijo, naj na tipkovnici pritisne številko 1.
Goljufi pogosto kličejo iz (lažnih) slovenskih telefonskih številk. Na telefonu se namreč izpiše slovenska številka, medtem ko je klicatelj najverjetneje nekje v tujini. Pravi lastnik številke pogosto sploh ne ve, da jo uporablja nekdo drug, kar je znano kot t. i. spoofing.
»Cilj goljufov je, da vas s klicem in vsebino prestrašijo do te mere, da jim posredujete svoje osebne ali bančne podatke. S tem vas lahko v nadaljevanju finančno oškodujejo,« opozarjajo policisti.
Policija svetuje, naj ljudje ne nasedajo neznanim klicateljem. Če je le mogoče, naj se ne oglašajo na telefonske klice s številk, ki jih ne poznajo ali nimajo shranjenih v svojem imeniku. Če se vendarle oglasijo, naj tovrsten klic takoj prekinejo in ne čakajo do konca klica ter naj ne pritiskajo nobene od številk na številčnici.
Policisti še posebej poudarjajo, naj klicateljem ne posredujejo svojih osebnih ali bančnih podatkov, kot so številke plačilnih ali kreditnih kartic. Prav tako odsvetujejo nameščanje raznih aplikacij na svoje telefone ali računalnike po navodilih klicatelja.
Ugotavljajo, da so podobne primere goljufij v imenu policije v preteklosti pošiljali predvsem po elektronski pošti, zdaj pa jih izvajajo po telefonu. To je lahko še nevarnejše, saj na ta način na prejemnika klica vršijo časovni pritisk, zaradi česar prejemnik dobi občutek, da se mora odzvati in nima časa za razmislek. Posledično lahko prejemnik klica preuranjeno sledi navodilom goljufa.
Pogoste tudi prevare z lažnimi SMS sporočili
Poleg telefonskih goljufij so se pojavili tudi primeri lažnih SMS sporočil, ki jih prejemniki prejmejo z vsebino:
"Vaš paket je prispel v skladišče in dvakrat smo poskušali dostaviti, vendar zaradi nepopolnih podatkov o naslovu ni uspelo. Posodobite podatke o naslovu v 12 urah, sicer bo paket vrnjen. Povezava do posodobitve naslova: link. Ko bo posodobitev končana, vam jo bomo v 12 urah ponovno poslali po pošti."
Prejemnike opozarjamo, da ne klikajo na povezave v teh sporočilih in ne posredujejo svojih osebnih podatkov. Tovrstna sporočila so poskus prevare, s katerimi goljufi poskušajo pridobiti vaše osebne ali finančne podatke.
Pošta Slovenije poziva vse svoje stranke, naj bodo pozorni na tovrstne goljufije in ravnajo previdno pri prejemanju klicev in sporočil iz neznanih številk. Skupaj lahko preprečimo, da bi postali žrtev teh kriminalnih dejanj.