Ilustracija:
Fotografija:Aleš Fevžer
Pošta:
Poštna številka:

Na vseh dosedanjih 61 (30 letnih in 31 zimskih) olimpijskih igrah<br>so slovenske športnice in športniki osvojili skupno 74 kolajn –<br>zlatih odličij je bilo 12, srebrnih 23 in 39 bronastih.<br>Prvo žensko posamezno zlato kolajno za Slovenijo je letos v<br>Londonu priborila Urška Žolnir iz Pernovega pri Žalcu, članica judo<br>kluba »z'Dežele Sankaku« na Lopati pri Celju, ki ga že vrsto let<br>uspešno vodi Marjan Fabjan, ki je tudi njen trener. Urška je že od<br>nekaj »povezana« z zlatom, saj sta bila tako njen oče kot trener<br>zaposlena v Zlatarni Celje.<br>Urška Žolnir že od rane mladosti uspešno tekmuje v športu, ki je<br>bil nekoč domena športnikov z Daljnega vzhoda. Zlato kolajno je<br>osvojila v srednji kategoriji – to je do 63 kg.<br>Pot do osvojitve zlatega olimpijskega odličja je trajala skoraj šest<br>ur. V tem času je Urška stopila na blazino petkrat. Tekmice, ki jih<br>je premagala, so bila po vrsti Nemka, Ekvadorka, Izraelka,<br>Mongolka in v finalu še Kitajka. Zanimiva je Urškina izjava, da je<br>bilo od petih tekmovalk najtežje premagati prvo nasprotnico,<br>Nemko.<br>Slovenska pošta je doslej vse dobitnike zlatih kolajn za<br>samostojno Slovenijo počastila z izdajami priložnostnih poštnih<br>znamk. Tako so na »olimpijskih znamkah« ovekovečeni olimpijska<br>legenda – telovadec Leon Štukelj (dvakrat), ki mu sledijo veslača<br>Iztok Čop in Luka Špik, strelec Rajmond Debevec, atlet Primož<br>Kozmus ter kot zadnja Urška Žolnir.<br>Zanimiv je tudi podatek, da do leta 1966 ne na olimpijskih ne na<br>ostalih športnih znamkah nikoli niso bili upodobljeni še živeči<br>športniki, danes pa je tovrstnih znamk že nekaj sto.<br>Na zimskih olimpijskih igrah Slovenija doslej zlate kolajne še nima,<br>ponaša pa se s skupno 17 kolajnami – osmimi srebrnimi in<br>devetimi bronastimi.<br>Tomaž Zajc